אודות רצפת האגן

Home
פרוט הבעיות
עקרונות הטיפול
הריון ולידה
גיל המעבר
הדרכות והרצאות
התקשרות
שאלות נפוצות

שוש קרני

פיזיותרפיסטית מוסמכת

מומחית בשיקום

אורוגניקולוגי ואנורקטלי

טל. 4225181 - 054

פייסבוק/יוטיוב

שוש קרני - לידה פעילה

 

 

שאלות נפוצות

דליפות שתן בזמן התעמלות, צחוק, או שעול

מתי רצוי לפנות לניתוח ומתי לטיפול פיזיותרפי

צניחה של שלפוחית השתן

 

שאלה

אני סובלת מדליפות שתן בזמן התעמלות, צחוק, או שעול. המצב היה סביר לאורך זמן ממושך אבל מאז שהפסיק לי המחזור מצב הדליפות החמיר למרות שהגברתי את הפעילות הגופנית כי חששתי מהשמנה ומרפיון שרירים. מה ניתן לעשות, האם טיפול פיזיותרפי מתאים לי?

תשובה

דליפת שתן במאמץ מקורה במכלול של בעיות. הבטן והאגן הם תיבה שהשרירים סביבה מהווים מעין דפנות. למטה שרירי רצפת האגן, בהיקף שרירי הבטן והגב, ומלמעלה התקרה של שריר הסרעפת. כל התחולה היא רקמות רכות, אברים פנימיים, ורצועות תומכות. הכול קשור בכול וצריך לתפקד בתאום כדי לשמור על תמסורת לחצים נכונה. כתוצאה מפעילות גופנית לא נכונה, מאמצים רבים, לידות, שינויים הורמונלים בזמן הריון ובגיל המעבר חלה החלשות של שרירים ורקמות. התוצאה יכולה להתבטא בדליפות שתן במאמץ.

חולשת שרירי רצפת האגן באה לידי ביטוי מובהק יותר מאחר והגעת לגיל בו אין תמיכה של הורמוני המין. יחד עם זאת ברצוני להדגיש שפעילות גופנית שגויה עלולה להזיק לעניין ולגרום להחמרת המצב.

ראשית פני לרופא הנשים שלך שיאתר את הבעיה, יתכן וישלח אותך לבדיקות משלימות. אם הוא מציע לך ניתוח כברירה ראשונה אני ממליצה לסרב ולבחור קודם כל בדרך של שיקום פיזיותרפי מטעם שכוח שרירים לא מתקנים בניתוח אלא רק בהפעלתם נכונה המלווה בפעילות גופנית מתאימה. בשיקום אני מתמקדת בברור הבעיה, בדיקת יכולת כווץ שרירי רצפת האגן והבטן, כוח השרירים ודרך עבודתם. בהתאם למצב אני בונה תוכנית לטיפול שיקומי מתאים. במידה ואין ביכולתנו (שלך ושלי יחד) לפתור את הבעיה ויש הכרח לבצע תיקון ניתוחי אני ממליצה על הדרכה לפני הניתוח או לאחריו כדי ללמוד איך לשמר את תוצאותיו. שילוב ניתוח עם עבודה נכונה יתנו את התוצאה הרצויה.

ברצוני להדגיש שרוב הבעיות נפתרות ללא התערבות ניתוחית ובמספר פגישות לא רב כשעיקר העבודה היא עבודה עצמית ותרגול נכון, הפנמת הרגלים, ועבודה נכונה לאורך החיים.

לראש העמוד

 

שאלה

רציתי לשאול מתי רצוי לפנות לניתוח ומתי לטיפול פיזיותרפי?

תשובה

אנא קראי את תשובתי לשאלה הראשונה. אוסיף ואומר לכל אישה בכל שלב בחייה להקדים לפנות לרופא הנשים ולבקש מהרופא הפניה לטיפול בשיקום אורוגניקולוגי אם מתעוררת בעיה ולו הקטנה ביותר כמו: ריצה תכופה לשירותים, חוסר יכולת להתאפק, דליפת שתן במאמץ, תחושת כובד ומשיכה כלפי מטה, כאבים בזמן מגע מיני, כאבים בזמן התרוקנות, ועוד. ככל שמקדימים לטפל בבעיה השיקום מוצלח וקצר יותר דבר אשר משפר את איכות החיים לאישה. יחד עם זאת גם במצבים חמורים יותר רצוי תמיד להתחיל בשיקום שרירי אפילו אם אם המצב החמיר עקב דחיית הטיפול או שהאישה העיזה לפנות רק כאשר הגיעו מים עד נפש.

אחת המטרות שלי בפרסום והעלאת נושא רצפת האגן לפני השטח הוא לעודד נשים ולומר להן שהן לא לבד. הבעיות מאוד מאוד נפוצות ובושה וחוסר רצון להעלותם בפני הרופא לא פותרת אותן. המסר שלי הוא שידע הוא כוח ויש בנו כוחות מתאימים לטפל בעצמנו עם הדרכה נכונה.

לראש העמוד

 

שאלה

אני סובלת מצניחה של שלפוחית השתן. פניתי לרופא והוא המליץ לי על ניתוח. האם ניתן לטפל בצניחות בעזרת טיפול פיזיותרפי כתחליף לניתוח?

תשובה

מקור הצניחות לסוגן הן בעיקר נזקי לידה הגורמים להחלשות הנרתיק עקב מתיחה, קריעה, או חתך, יחד עם החלשות וקריעה של רקמות תומכות בחלל הבטן, האגן, ועוד. רוב הנשים נוהגות לאחר הלידה לחזור כמה שיותר מהר למצבן לפני הלידה וזוהי טעות "גורלית" לעתידן הגניקולוגי. לאורך ההיריון הגוף עובר שינויים הורמונלים רבים המחלישים ומאריכים את כל הרקמות הרכות במיוחד באזור האגן. אחרי שהסתימה הלידה חשוב לתת לגוף את זמן הריפוי הטבעי בו הוא חוזר מבחינה הורמונלית למצב של לא הריון.

עצב שנלחץ בתעלת הלידה בדרכו לשרירי רצפת האגן מתאושש אחרי כחודשיים. שרירים מתאוששים עד שלושה חודשים, ורקמות רכות מתאוששות מנזק פיזיולוגי במשך כארבעה חודשים. לכן אישה אחרי לידה צריכה להימנע ממאמצים שיקָבּעו את הנזקים. המסר שלי הוא שלפחות לאורך זמן משכב הלידה האורך שישה שבועות היולדת תתפנק. עדיף לעשות פחות מיותר. לאחר הלידה ניתן להתחיל לעבוד על חיזוק שרירי רצפת האגן ועבודה נכונה עם הבטן אך הכרחי לעשות זאת עם הדרכה נכונה על מנת למנוע נזקים.

אני מדריכה נשים אחרי לידה במחלקות היולדות של בית החולים "קפלן" שלוש פעמים בשבוע כך שכל יולדת המעוניינת יכולה לקבל הדרכה ודף תרגילים לבית. כמוכן אני עושה הדרכות פרטיות ליולדות.

צניחות ניתן לתקן על ידי שיקום פיזיותרפי ברוב המקרים אלא במידה והצניחה נמצאת מחוץ לפתח הנרתיק והשפתיים הגדולות. את הטיפול ניתן להתחיל לאחר משכב הלידה.

לראש העמוד